
Силвиа Мартиновић | 1. август 2024. | 11:18 | Здравство
Светски дан борбе против рака плућа обележава се 1. августа од 2012. године, на предлог Форума међународних респираторних друштава и Међународне асоцијације за проучавање рака. Овогодишњи мото је “Заједно смо јачи: уједињени за промену свести о раку плућа”.
Рак плућа има велики јавно здравствени значај јер је водећи узрок оболевања и смрти од малигних болести широм света и код нас. Према подацима из 2020. године битку је изгубило 1,8 милиона људи у свету, док је пријављено 2,2 милиона нових случајева рака плућа.
&мдасх; Поред пушења и изложености дуванском диму, фактор ризика који доприноси развоју рака плућа је и загађен ваздух. Када говоримо о загађеном ваздуху, првенствено мислимо на амбијентални ваздух и на издувне гасове, првенствено дизела, а када говоримо о затвореном простору, првенствено мислимо о сагоревању угља. Значи, они који користе ложишта на угаљ у домаћинствима, треба да воде рачуна и да чешће проветравају. Општа препорука је да што више времена проводимо негде у природи, окружени зеленилом, шумом, како бисмо дали шансу нашем организму да се опорави - поручује др Нада Косић Бибић, начелница Центра за промоцију здравља.
Према подацима Регистра за рак, у Србији је у 2021. години од рака плућа и бронха је оболело 217 особа, 136 мушкараца и 81 жена. Исте године су од рака плућа и бронха умрле 152 особе, 95 мушкараца и 57 жена. Рани симптоми рака плућа се често не примећују јер су повезани са уобичајеним другим стањима. Најчешц́и симптоми су хронични кашаљ који траје више од три недеље, искашљавање крви или мрља крви у слузи, као и губитак тежине без видљивих разлога и губитак апетита.
&мдасх; Симптоми када се појаве и када алармирају пацијента, углавном значи да је болест већ узнапредовала. Сва очекивања су усмерена на могућности ране дијагностике. Када говоримо о било којој малогној болести, рано откривање је кључно за било какву даљу прогнозу и успешност лечења, квалитет живота, чак и излечење. Да би се то могло десити, важно је се болест у што ранијој фази открије. Данас постоји скрининг рака плућа помоћу нискодозног скенера који се спроводи и у Новом Саду и у нашем граду, верујемо да ће ускоро почети и у другим градовима у Србији. Очекујемо да ће то променити слику макар када говоримо о морталитету од рака плућа. Очекујемо значајну промену у том смислу, јер када се открије у раној фази, свакако ће бенефити у смислу лечења бити много већи - објашњава саговорница.
Савремени лекови за неке типове карцинома плућа дају одличну прогнозу, квалитет, чак и дужину живота јер се болест преводи у хронични ток и као таква лечи се дужи низ, чак и преко десет година. Рак је болест са којом се може живети и која се може победити. Постоји неколико ствари које свако може учинити да би помогао себи: здраво се хранити, бити физички активан и радити ствари у којима се ужива.
ХПВ водећи узрок рака грлића материце, обухват вакцинацијом свега 5 посто у Суботици
Силвиа Мартиновић | 22. 4. 2025.
Данас је почела акција „Отворена врата“ за ХПВ вакцину, и трајаће до 30. априла, сваког...
Санела Симеуновић | 14. 4. 2025.
Адекватна исхрана, довољна количина течности и добар сан, савезници су у борби против пролећног...
Санела Симеуновић | 4. 4. 2025.
Поводом обележавања Светског дана здравља, 7. априла, у нашем граду ће се у понедељак...
Превентивни прегледи кључни у борби против рака дојке
Санела Симеуновић | 19. 3. 2025.
У Севернобачком округу је 2022.године од рака укупно оболело 626 жена, од тог броја њих 173 од...
На недељном нивоу око 200 оболелих од респираторних инфекција
Санела Симеуновић | 12. 3. 2025.
Када је реч о актуелној епидемиолошкој ситуацији акутних респираторних инфекција, на...
У Севернобачком округу 314 особа болује од ретких болести
Санела Симеуновић | 28. 2. 2025.