Магазин Дани

Друштво

Јача сарадња привреде и цивилног сектора за бољу зелену економију

Санда Милеуснић Николић | 26. јун 2024. | 12:11 | Друштво

Јача  сарадња привреде и цивилног сектора за бољу зелену економију

Боља сарадња између цивилног сектора и малих и средњих предузећа на пољу зелене економије, а поготово у области друштвено-одговорног пословања је неопходна, речено је на округлом столу који је организовао Регионални Архус центар, а на ком је представљена и публикација која се бави промоцијом зелене економске културе међу пословном заједницом кроз одржива решења, зелене праксе и ИТ алате који имају за циљ ублажавање утицаја климатских промена у Србији.

Ауторка публикације, Дарија Шајин из новосадског Архус центра, анализирала је документа која обавезују нашу државу, а која се односе на унапређење зелене економије и лакши пролазак кроз зелену транзицију. Бавила се и темом циркуларне економије, одрживе пољопривреде и органске производње, као и значајем зеленог иновативног знања. Публикација је настала као резултат истраживања пословне заједнице, појашњава Дарија.

„Постоји велика потреба за сарадњом између цивилног сектора и пословног сектора баш на тему ове зелене економије, партнерство је пожељно, посебно у области друштвено-одговорног пословања, дакле наше компаније, мала и средња предузећа не могу да остваре циљеве и да друштвено-одговорно послују без сарадње са цивилним сектором, зато топло препоручујем да се јачају партнерства ради покретања конкретних климатских акција.“

Пример своје добре праксе на округом столу представио је органски произвођач Саболч Тружински из Бачке Тополе. У органску пољопривреду ушао је пре 20 година, када је узгајао 200 подолских говеда. Сада их има свега 15, а фокус његове производње последњих неколико година су органска јаја. Њихова намера била је да затворе процес производње узгојем аутохтоног биља и аутохтоних животиња. Ипак, изазовзи су велики, па како каже, требало би и код нас применити праксу из Европске уније.

„Ако одете у неки трговински ланац, нема тамо наших домачих производа, све је увезено из ЕУ и сматрам да то није добра пракса, требало би да ми произвођачи имамо приоритет. У ЕУ и другим земљама такође и много веће подстицаје имају органски произвођачи него код нас, они зато могу да нас са ценама ставе у незгодну ситуацију“ – прича Саболч.

Округли сто је организовао Регионални Архус центар Суботица.

„Учесници скупа су разноврсни – од представника еколошких организација, пољопривредници, привредници, позвали смо и агенцију за мала и средња предузећа, с обзиром да је мала привреда веома важна ту су и грађани“ – додала је Сњежана Митровић из Регионалног Архус центра Суботица.

Скуп је део пројекта под називом "Јачање улоге Архус центара у мобилизацији подршке за неговање "Зелене пословне културе" кроз партиципативно доношење одлука", који се реализује уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.

Остале вести из ове категорије