Магазин Дани

Друштво

Панел о плану за Западни Балкан на Економском факултету

Санда Милеуснић Николић | 16. мај 2024. | 12:42 | Друштво

Панел о плану за Западни Балкан на Економском факултету

Поводом обележавања Дана Европе, на Економском факултету је одржана јавна дискусија о Плану раста за Западни Балкан за период од 2024. до 2027. године. Дискусију је организовала Делегација Европске уније у Србији у оквиру кампање „Европа је наша кућа“, а Суботица је један од пет градова у којима ће се панел одржати у наредних месец дана.

План раста за Западни Балкан представља једну од највећих развојних шанси за Србију и регион, а процене су да ће он у наредних десет година удвостручити економију региона, кажу из Делегације ЕУ и додају да се ради о инструменту вредном шест милијарди евра.

„Дошло је до изузетно великих промена у целој регији, многе промене су се односиле и на придруживање Европској унији. Европска унија са своје стране даје јако много помоћи у смислу придруживања. Данас је та помоћ удвостручена и очекује се преко 400 милиона годишње да би успели да током 2026. и 2027.године стигнемо до очекиваног придруживања“ – оценио је шеф сарадње у Делегацији ЕУ у Србији, Никола Бертолини.

План раста за Западни Балкан је финансијска подршка земљама које нису постале чланице Европске уније, која за циљ има убрзање економских реформи, појашњава професор на Катедри за економску теорију и политику на Економском факултету, Новица Супић и додаје да су предуслови за коришћење средстава успостављање владавине праве, борба против корупције, ефикасна јавна администрација, те реформа образовног система.

„Коришћење средстава из Плана за раст подразумева да ће Србија бити у могућности да привуче највећи део средстава који је намењен у оквиру овог пројекта, готова једна трећина средстава ће бити лоцирана у Србију, што се објашањава њеном величином у односу на друге земље.

Из Националног конвента о ЕУ додају да их радује што Европска унија и даље види Србију, односно читав Западни Балкан као будуће земље чланице.

„План раста у том смислу јесте амбициозан, али као и све остало зависи од нас, односно од тога колико ћемо добро то да искористимо, како на националном, тако на регионалном и локалном нивоу. Оно што је рецимо битно за Суботицу, као град који се налази у близини земаља чланица ЕУ и сигурно има више предности од тога у односу на градове који нису толико близу“ – закључује Ивана Лазаревић, представница Националног конвента о ЕУ.

Кампања „Европа је наша кућа“, којом Делегација ЕУ настоји да истакне повезаност Србије и Европе почела је у априлу и траје до средина јуна. У разговорима учествују представници Владе, те академске и бизнис заједнице.

Остале вести из ове категорије