Рак дојке водећа је малигна болест код жена, од које годишње у нашој земљи умре више од 1.700 жена, а Србију карактерише и веома висока стопа смртности, која је пре свега резултат откривања карцинома у касној фази, јер мање од 30 одсто рак открије када је мањи од 2 центиметра. Поводом Националног дана борбе против рака дојке стручњаци и ове године апелују на превенцију и редовне прегледе.
Према подацима Регистра за рак, у Србији је током 2020.године од рака дојке оболело више од 4.300 жена,док су у истом периоду у Севернобачком округу оболеле 162 жене, а преминуле 52, а око 60 одсто оболелих припада групи радно активног становништва. У нашем округу стопа смртности већа је од републичког нивоа и износи 21,4 на 100.000 жена.
Ризик обољевања од рака дојке расте после навршене четрдесете године живота, а ефикасно решење за смањење стопа обољевања и умирања, поред примарне превенције је рано откривање и започињање лечења, подсећају лекари и додају да је веома важно да се са самопрегледима и ултразвучним прегледима почне што раније.
У нашој заједници карцином дојке се веома често сматра смртном пресудом и представља табу тему о којој оболеле жене врло често нису спремне да причају, а о томе треба отворено да се говори, поручују из Удружења за подршку женама оболелим и леченим од рака „Једна уз другу“.
Национални дан борбе против рака дојке обележава се по 11.пут и то на први дан пролећа, што симболизује буђење природе и стварање новог живота, а све са циљем подизања свести о значају и могућностима превенције рака дојке.
фотографија: Пиxабаy