Током летњег периода веома је важно правилно заштитити кожу, подсећају стручњаци. Адекватна одећа и СПФ крема, неки су од начина правилне неге коже.

Индекс зрачења је из године у годину све већи, те из тог разлога савети за заштиту од сунца треба да се примењују и у ситуацијама када напољу боравимо и до пола сата, објашњавају стручњаци. Неадекватно излагање сунцу може довести до алергија, црвенила, опекотина и других проблема, те они који бораве напољу морају да се придржавају одређених мера, а између осталог и да користе креме са одређеним фактором заштите.

- Мој предлог је да се одаберу проверени препарати, посаветујте се са неким у апотеци, да буде од 30 плус до 50 плус фактор заштите, све зависи од типа коже и узраста. Свакодневна заштита од сунца, чак и за кратку фотоекспозицију је потребна. То су лаганије текстуре за преко дана или ако заштита иде преко шминке, ту су и руке, и њих треба заштитити, јер могу се добити опекотине на сунцу. Петнаест до десет минута пре изласка потребно је нанети заштитну крему. Када смо на послу, није потребно толико често наносити крему као код купања. На купању треба наносити крему свака два сата или после купања, ту се користе и јаче креме – објашњава дерматолог, др Лаура Ласингер.

Посебну пажњу при заштити од сунца потребно је посветити најмлађима.

- Протективна улога коже код малих беба и до годину дана је таква да они не би требало да се сунчају, излажу сунцу, само одређене делове тела и то у хладу због синтезе Д витамина. На неким препаратима пише од нула до шест, то не значи да дете треба да се сунча на мору, плажи, него када је у колицима при шетњи, да се откривени делови заштите. Код деце се користе минерални филтери, хемијски могу изазвати тешке алергијске реакције. Посебна пажња треба да се обрати при куповини препарата за децу, за који је месец, узраст и са минералним филтерима. Када су деца старија, треба их темељно намазати, да имају капу, качкет, ако сте на купању, мазати их на два сата.

Важно је носити и адекватну одећу од лаганих материјала, као и шешире и мараме како бисте заштитили главу. Такође, један од савета је да се, уколико је то могуће, не борави на отвореном, односно директном сунцу од 10 до 17 часова. Особе које имају одређена хронична стања, узимају одређене терапије, такође морају додатно повести рачуна о адекватној заштити коже.