Почео је преглед ватрогасних апарата и радних машина које учествују у жетви, а припадници неколико добровољних ватрогасних друштава ће до почетка жетве обилазити газдинства и издавати уверења да је механизација прошла контролу. Осим што им без тог папира прети плаћање казне, неисправан комбајн или трактор могу изазвати варничење, па се пољопривредницима саветује да преглед ураде на време, кажу из Ватрогасног савеза Града Суботице.

Жетва јечма, уљане репице и пшенице само што није почела, а како би све протекло без нежељених последица попут пожара, ватрогасци ових дана на терену прегледају механизацију која ће учестовати у жетвеним радовима. Добровољно ватрогасно друштво „Бајмок“ ће у наредном периоду проверити више од 300 машина – комбајна, као и трактора, а наша екипа забележила је преглед код Стипана Вуковића, пољопривредника из Бајмока.

„Дошли су код мене да обаве технички преглед исправности комбајна и трактора. Они то сваке године раде перфектно и некако се мирно осећамо кад они то обаве и прегледају. У жетву планирамо за десетак дана“ – каже Стипан.

„Прегледали смо комбајн, иако је нов мора да се прегледа зато што старији комбајни имају више механике, али су они више склони варничењу, а код новијих има више инсталација које су запаљиве. Зато сваке године проверимо шта се дешава, да ли газде одржавају машине и придржавају се правила“ – објашањава Золтан Лукач, члан Добровољног ватрогасног друштва „Бајмок“.

Искуства из претходних година кажу да Бајмочани редовно одржавају и прегледају машине, те пожара узокованих комбајнима током жетве није било, истиче Лукач и додаје да након прегледа пољопривредницима издају уверења и налепницу да је возило исправно.

„Ако се затекне без налепнице и уверења које издајемо када су компатибилни за рад, ако дође инспекција онда могу да плате високу казну“ – подсећа Лукач.

Осим ДВД „Бајмок“ преглед механизације по унапред утврђеном распореду раде и ДВД „Матица“ из Суботице, ДВД „Стари Жедник“, ДВД „Чантавир“ и ДВД „Таванкут“.