Мештани Мале Босне жале се на најезду пољских мишева, има их кажу у пољима, али и у кућама. Због штете коју су направили у озимим усевима део парцела мораће поново да се сеје, а право стање знаће се тек на пролеће. Стручњаци потвђују проблем, јер је мониторингом утврђена висока бројност глодара, а све је, наводе, резултат топле и сушне године.
Проблем са пољским мишевима присутан је од прошле године, али је ове јесени чини се кулминирао. Има их на ораницама, окућницама, а улазе чак и у куће и на таване. Матилда Пелхе из Мале Босне жали нам се да не знају како да се изборе са њима, виђају их свакодневно како шетају кроз засад леске, али их више брину свеже засејани пшеница, јечам и репица.
„Уљана репица је јако оштећена, праве се те рупе које корен избацују напоље, та биљка више нема заправо где да се придржава за земљу. Сад ће и жито никнути и јечам, јако велики проблем ће да буде“ – каже Матилда.
Њен комшија Мирослав Матковић прича нам да су најезду мишева имали и пре неколико година, али их је било упола мање него сада. Штета је већ видљива на 20 до 30 одсто засејаних површина, што значи да ће на пролеће бити умањен принос уколико се не пресеје.
„Ово сад кад се шеташ кроз њиву је рупа до рупе, можеш да видиш како мишеви искачу из рупа. На парцелама где је засејана пшеница, где мало никне то се стварају колубари од два, три, пет квадрата где опасу тотално, где ће сад пољопривредник морати поново да допуњава или да преоре и да поново сеје“ – додаје Мирослав.
Да мишеви коло воде кад мачке нема види се голим оком, а нема кажу довољно ни птица, нити магле или кише која би могла да реши проблем са глодарима. У коштац са њима могу једино сами, али је додатна мука што отров не сме да се баца површински већ у сваку појединачну рупу, што на површинама од неколико хектара делује као Сизифов посао.
„Нема више њихових непријатеља, нема сова, наше мачке стално доносе мишеве, значи оне су једине активне у том уништавању штеточина“ – вели Матилда.
„Мораш у сваку рупу да убациш отров и да затрпаш. То је милион рупа, то је немогуће извести, то није једна парцела, већ парцела до парцеле. Имамо и случај да ако комшија који је летос скинуо усев није сада ништа засејао и тамо је сад трава, они се тамо скупљају и онда прелазе тамо где је засејано и враћају се, шетају са парцеле на парцелу“ – надовезује се Мирослав.
Прогнозно-извештајна служба је у претходном периоду урадила мониторинг присуства глодара којим је утврђена висока бројност, пре свега пољских мишева, у воћњацима, луцериштима, на ливадама и у пашњацима, док је у уљаној репици забележена средња бројност. Тек никлим озимим усевима прети миграција мишева са других површина, па се саветује праћење бројности и сузбијање.
„Препоручује се и свака обрада земљишта, тањирање и орање добро дође како би се гнезда уништила. До овако масовне појаве је дошло првенствено због тога што је цела година била топла и сува што погодује њиховом пренамножавању. Добро је када је јесен и зима влажна, тада они покисну и обољевају и долази до њиховог угинућа и самим тим до смањења бројности на парцелама“.
Да ће мишеви током зиме нестати надају се и наши саговорници, али се исто тако прибојавају и да ће им пролеће донети изнова исти проблем.
фотографија Пиxабаy