Изградња водоводне и канализациона мреже у одређеним месним заједницама и друга комунална улагања, изградња амбуланте на Палићу, очување градског језгра, ИПА пројекти и културне манифестације – то је рекапитулација резултата у протеклих годину дана рада градских функционера Савеза војвођанских Мађара. На данашњој конференцији за медије су причали и о проблемима и изазовима за које треба да се нађе решење у будућности.

Три основна циља дефинишу деловање СВМ-а у Суботици, који су постављени током изборне кампање, и њих се држе и даље – изјавио је Даниел Ђивановић, председник Скупштине града.

– То су: очување градског језгра и идентитета Суботице, враћање Палића на туристичку мапу Европе, и равномерни развој свих месних заједница. Скупштина града која је формирана пре годину дана, започела је рад у брзом ритму, већ у првих 100 дана, у оквиру четири редовне седнице, донели смо кључне одлуке, које су поставиле темељ за успешан рад у наредним месецима.

Очекује се да ће на септембарској седници Скупштине бити усвојен План детаљне регулације за Зону ИИ, али и за Палић. Уз то, ту су и значајни ИПА пројекти, у оквиру којих ће бити изграђени бициклистичка стаза и мост у Хајдукову у дужини од 4.200 метара, биће саниран кров Градске куће, али ће бити прилике и за одржавање разних културних манифестација. Заменица градоначелника, Чила Голи је причала и о актуелним проблемима.

– Лично, ако би ме неко питао за приватно мишљење, не сматрам успехом то што је јавни превоз морао да буде аутсорсован, и што је јавно предузеће са дугом историјом морало да буде затворено, али моје приватно мишљење не решава чињеницу да је ЈКП „Суботица-транс“ било огроман финансијски терет за Град. А пошто закон о комуналним делатностима дозвољава јавно-приватно партнерство, то је био разуман предлог. Ако погледамо само јавни превоз у граду, након почетних, мањих поремећаја, „Транс-Југ” у потпуности испуњава оно што је преузео уговором са градом. Међутим, и даље преговарамо са суседним општинама и са превозником о могућностима враћања међуопштинског саобраћаја, како је и сам директор предузећа „Транс-Југ“ обећао.

У току је проширење канализационе мреже у неколико месних заједница у оквиру програма „Чиста Србија“, али су спремни пројекти и за изградњу водоводне мреже за насеља Таванкут, Љутово, Бачки Виногради, Хајдуково, Шупљак, међутим, укупна вредност те инвестиције је више од 2,5 милијарди динара, Град Суботица не може толики износ да обезбеди из буџета, па ће лобирати на вишим нивоима. Такође, у току је пројектовање снабдевања гасом у приградским насељима, а амбуланта на Палићу је завршена и ускоро ће бити пуштена у рад. На новинарско питање када ћемо прве премијере гледати у обновљеном Народном позоришту, заменица градоначелника је рекла да то више не зависи од Града.

– Чекамо одговор из Београда када ће бити отворено Народно позориште. С обзиром на то да смо прошле године у септембру добили употребну дозволу, надали смо се да ћемо ове године већ имати представе у том објекту, али то је остала нада. Можда ћемо већ од септембра имати премијере у реконструисаном позоришту.

Заменица градоначелника је поменула и кружни ток на Мајшанском путу, рекавши да је почело његово пројектовање.