Магазин Дани

Друштво

Обичај прескакања ватре на Светог Ивана Цвитњака чува се и данас

Маријана Толимир | 25. јун 2024. | 10:40 | Друштво

Обичај прескакања ватре на Светог Ивана Цвитњака чува се и данас

И ове године органозовано је традиционално прескакање ватре на Светог Ивана Цвитњака у Малој Босни, како би се овај стари обичај сачувао од заборава.

Ватру прескачу и млади и стари, обучени у буњевачку ношњу, баш како се то некад радило. По традицији, плету се венци од свеже убраног ивањског или ливадског цвећа, јер је Иван Цвитњак симбол цвећа.

„Чувамо традицију зато што преносимо и на напу децу, да се забаве и да имају обичај који смо и ми имали,“ каже Тања Стантић из Капоње.

Паљење и прескакање ватре на Ивана Цвитњака је паганска традиција, која се практиковала како би се очувало жито и како би се заштитили од злих сила. Ипак, некад је то другачије изгледало и била је то прилика да се млади упознају, присећа се Марко Нимчевић.

„Кад се палила ватра онда се знало да се позива омладина да дођу на састанак, да се одржи мало прело. Било је и музике, некад су биле гајде, па хармоника и тамбура, па се прескакала ватра,“ вели Марко.

Иако су се времена променила, а ватра више не сме да се пали на сваком салашу, из Удружења гарађана „Буњевачка вила“ труде се да сачувају овај обичај од заборава и да га пренесу на млађе нараштаје. Осим паљења ватре и плетења венаца, пратило га је и низ других веровања, објашњава Нела Ивић, председница Удружења.

„Један од обичаја било и је и гажење босим ногама по жару како би се сачували од жуљава, исто тако су трљали и руке. Један од обичаја је био и да се венац баци на што вишу грану и што се више задржи венац на грани, цура ће се тако и удати. Уколико је мајка, а некад је то било често, да су деца умирала, онда је бацала јабуку у ивањску ватру,“ појашњава Нела.

Прескакање ватре део је програма који претходи обележавању самог Дана Дужијанце, 15. августа.

Остале вести из ове категорије