Магазин Дани

Друштво

Полиција од суботе почиње да кажњава возаче који нису регистровали тротинете

Санда Милеуснић Николић | 10. јун 2024. | 11:31 | Друштво

Полиција од суботе почиње да кажњава возаче који нису регистровали тротинете

Још неколико дана остало је да возачи тротинета региструју своја електрична возила, јер од суботе 15.јуна креће контрола – саобраћајна полиција ће на терену проверавати да ли тротинет има налепницу, а уколико је нема возачу се може изрећи новчана казна у износу од 10.000 динара.

Прошле године је употреба тротинета детаљније регулисана изменама Закона о безбедности саобраћаја, па је тако, између осталог предвиђена и регистација. Прописана је обавеза власника лаких електричних возила да једнократно региструју возило, а посебним правилником регулисан је начин издавања и евиденција регистрационих налепница.

„Петог априла је почела обавеза власника тих возила да региструју своје тротинете. Не контролише се и не кажњава се до 15.јуна, али након тога почиње и контртола. То је неки прелазни рок до када су власници морали да региструју своје возило. Од 15. јуна према мојим сазнањима припадници Министарства унутрашњих послова Полицијске управе у Суботици, односно саобраћајна полиција ће контролисати и ове учеснике у саобраћају“ – појашњава председник Савета за безбедност саобраћаја Града Суботице, Петар Пантелинац.

Саговорник додаје да је поступак регистрације врло једноставан, захтев за регистрацију се подноси у Ауто-мото савезу Србије, у Центру за моторна возила. Поступак се ради само једном и кошта око 2.000 динара.

„Долазите са личном картом, са тим захтевом и доказујете техничку спецификацију вашег лаког електричног возила, односно да испуњава оне услове које је Закон прописао, а то је да нема седиште, да има два точка, механички управљач, да је номинална снага електромотора до 0.6 кВ снаге, да не може ићи брже од 25 км на сат и да тежина празног возила не прелази 35 килограма.“

Остала правила која важе за возаче тротинета су да млађи малолетници тротинет не смеју да возе на коловозу, старији малолетници могу да користе коловоз где је највећа дозвољена брзина 30 километара на час, док се пунолетна лица на коловозу могу наћи и на деловима где је ограничење 50 километара на час.

Остале вести из ове категорије