Магазин Дани

Друштво

Повезивање младих из Суботице, Куманова и Никшића кроз радну праксу

Маријана Толимир | 18. април 2024. | 10:37 | Друштво

Повезивање младих из Суботице, Куманова и Никшића кроз радну праксу

Млади из Суботице, Куманова и Никшића повезаће се како би разменили своја предузетничка искуства, али ће проћи и кроз обуку како би стекли вештине у управљању компанијама и то све у оквиру програма „Релоад“ који финансира Европска унија. Осим тога, програм предвиђа и истраживање о томе колико градови и општине улажу у запошљавање младих, нарочито у ИТ сектору.

Међу учесницима је и Марија Божић из Никшића, где је директорка једне агенције за некретнине.

„Ми смо данас ту да стекнемо нека нова знања, нове вештине које можемо да применимо, поготов ће бити драгоцено за младе који још нису ушли на тржиште рада, али свакако за нас који смо покренули бизнисе, да научимо како да буде одрживо за све нас,“ каже Марија.

Панел је уводна конференција пројекта Урбана култура повезује младе на Западном Балкану који заједно спроводе Центар локалне демократије Суботица, Агенција за локалну демократију Никшић и Удружење АктивУМ Куманово.

„Општина у протеклом периоду се односи са посебним сензибилитетом према младима, нарочито према проблему запошљавања. У том циљу, ми смо развили низ пројеката које ћемо представити и за које верујем да ће владати интересовање да се примене и у Куманову и у Суботици,“ каже Светозар Бојовић из Општине Никшић.

„Дошли смо данас да спојимо младе из ИТ сектора а и ми као радници из општине да стекнемо нека нова искуства у овом пољу и да урадимо нешто више за младе. Такође, да ови млади људи размене своје идеје и проблема,“ истиче Мартин Крстић, шеф Канцеларије за младе Куманово.

Након округлог стола, програм се наставља обуком за 20 младих како управљати микро и мали ИТ предузећима.

„Имаћемо један програм размене и радне праксе младих и опет повезивања три општине. Радићемо и упоредно истраживање, шта општине и локалне самоуправе раде и које механизме подршке пружају повећаној запошљивости младих и њиховом оспособљавању да би лакше дошли до посла, нарочито у овом сектору,“ објашњава Станка Параћ Дамјановић, ЛДА.

Активности ће трајати укупно девет месеци, у октобру се очекују и резултати истраживања које ће показати како све функционише на нивоу локалних самоуправа, а осим тога припремиће се и онлајн приручник.

Остале вести из ове категорије