Магазин Дани

Друштво

Да ли смо друштво социјалне правде?

Санела Симеуновић | 20. фебруар 2024. | 11:30 | Друштво

Да ли смо друштво социјалне правде?

У Суботици се на евиденцији Центра за социјални рад налази више од 13.000 лица, од тог броја њих 1.200 је на програму Народне кухиње. То су подаци с којима дочекујемо Међународни дан социјалне правде. Овај дан обележава се ради промовисања праведности и једнакости у друштву, што је кључно за смањење сиромаштва, заштиту животне средине и унапређење економског просперитета.

Поштовање основних људских права као и једнакост приступу ресурсима, без обзира на друштвени статус, расу и друге факторе, то је по дефиницији социјална правда. Да ли смо ми дурштво социјалне правде на Међународни дан питали смо Суботичане.

-Мислим да јесмо -

-Не постоји земља на свету где је социјална правда скроз заступљена, овде није лоше, али наравно да може више и боље-

Осигуран приступ здравственој заштити, образовању, сигурном стамбеном простору, радним местима и другим ресурсима, као и услугама, одлика је друштва постојеће социјалне правде. За социјалну и дечју заштиту ове године је из градског буджета издвојено 494 милиона динара, што је повећање од 6,6 одсто у односу на 2023.годину. Ипак, када је реч о социјалној правди, иако наша земља иде ка том путу, још увек има простора за побољшање, каже председник Удружења грађана које се између осталог бави и питањима социјалне политике „Солидарност” Суботица, Миклош Нађ Олајош.

-Ми сваке године учествујемо у акцији хуманитарне помоћи, већ смо поделили преко 130 пакета грађанима Суботице и видимо да поред свих резултата који се у Србији постижу има сиромаштав. Из тог разлога више пажње је потребно посветити проблемима људи, видимо и случај са ретким болестима, пензионери често користе шаку лекова, то све кошта. Свим тим проблемима који доводе до повећања социјалних разлика, потребно је више пажње посветити-

Човек мора бити у фокусу, често говоримо о резултатима, али неретко заборавимо да причамо и о социјалним разликама, које су у свету, па тако и код нас све веће. Оно што удружења грађана попут нашег могу, је да кроз теренски рад прикажу стварно стање, укажу на проблеме, истиче Нађ Олајош.

-Удружења грађана могу дати на основу теренског рада информације, ми на терену видимо да се сиромаштво не смањује, да има и даље угрожених људи, идемо ка томе да помогнемо. На основу тереснког рада, удружења као наша могу дати предлоге, иницијативе-

Дрштвено - историјски услови свакако утичу на развој и дешавања у једној заједници, друштву, и јасно је да је потребно време, оно што је битно је да сви заједно и кроз законске и друге регулативе радимо на том циљу постизања социјалне правде и једнакости, закључује наш саговорник.

Остале вести из ове категорије