Маријана Толимир | 12. фебруар 2024. | 11:00 | Пољопривреда
Иако су брескве већ у фази вегетације, јабука и друго коштичаво воће се тренутно налазе у фази мировања, што је идеално време за негу, односно зимску резидбу, саветују стручњаци. И стрна жита су у фази бокорења, међутим, још увек се не препоручују хемијски третмани.
Агро и помотехничке мере, у које спада и резидба, имају за циљ одржавање раста и родности вожњака, а из Прогнозно-извештајне службе саветују да се она обави по сувом времену. Све ове мере имају за циљ смањење инфективног потенцијала различитих патогена за предстојећу сезону, објашњава Јасмина Томић, извршилац у Прогнозно-извештајној служби.
„Једна од најзначајнијих помотехничких мера је обављање зимске резидбе која се препоручују произвођачима да је обаве по сувом времена, да одстране све оболеле биљне делове и да их уклоне из воћњака, затим премазивање рана калемарским воском, дезинфиковање алата после сваког оезаног стабла и укланање мумифицираних плодова са грана и њихово изношење из воћњака,“ наводи Томић.
Како даље прецизира наша саговорница, оптимални период за резидбу јесте пре кретања вегетација, међутим, како је она код бресака већ кренула прошле недеље због веома топлог времена, претпоставка је да су је произвођачи већ обавили.
„Код раних сортимената бресака и нектарина је већ почело бубрење лисних пупољака , тако да ако то још нису обавили, потребно је обавити превентивни фунгицидни третман против проузроковача болести коврђжавости листа брескве и то са неким препаратима на бази бакра.“
Када је у питању стање стрних жита, она се налазе у фази бокороња – видљиво је четири до осам стабала, а присутне су и болести листова на одређеном проценту и код пшенице и код јечма.
„Визуелним прегледом усева пшенице утврдили смо присуство сиве пегавости листа на око пет процената биљака, остале болести нисмо утврдили, док је код јечма проценат мрежасте пегавости листа утврђено на 40 до 80 процената а сочиваста пегавост је на око 10 процената. Хемијски третман се још увек не препоручује јер није време за то,“ наводи Томић.
Ипак, оно што се препоручује пољопривредним произвођачима јесте да прате стање усева и обрате пажњу на рупе од глодара, јер још праве штету.
Сетва при крају, пшеница заузела рекордне површине
Редакција Дани | 30. 10. 2024.
Прве таванкутске паприке извезене у „Подравку”
Маријана Толимир | 21. 10. 2024.
Осим по јабукама, Таванкут је последњих година постао препознатљив и по паприкама...
Виноградари се окупили по 12. пут
Редакција Дани | 1. 10. 2024.
У организацији новобечејског Удружења воћара и виноградара „Боеми“ одржан је 12. по...
Суботички пољоприведници поново протестују
Маријана Толимир | 30. 9. 2024.
Око педесет трактора и седамдесет пољопривредника блокирали су на два сата „ипсилон“...
Одржан Дан поља у Бајмоку – у фокусу механизација
Санела Симеуновић | 24. 9. 2024.
Савез за Регенеративну пољопривреду Србије организовао је Дан поља у Бајмоку. Посебан фокус...
Таванкутске јабуке подбациле – лош род и квалитет
Маријана Толимир | 10. 9. 2024.
Берба јабука ове године поранила је за око три недеље, па уместо да се сада тек припремају,...