Магазин Дани

Пољопривреда

Пасивни статус, дуг ПИО фонду и повољни кредити – пољопривредници траже одговор надлежних

Санда Милеуснић Николић | 6. фебруар 2024. | 12:26 | Пољопривреда

Пасивни статус, дуг ПИО фонду и повољни кредити – пољопривредници траже одговор надлежних

Представници 15 удружења пољопривредника из целе Србије састали су се у Суботици како би анализирали постигнуто у претходном периоду, те ускладили приоритетне захтеве и даље кораке у поступању. Решавање проблема дуговања ПИО фонду, регулисање пасивног статуса, те кредити са каматом од један одсто, кључни су проблеми свих пољопривредника, кажу из суботичког Удружења пољопривредних произвођача.

Други јавни скуп пољопривредних удружења имао је један циљ – разговор о горућим проблемима у пољопривреди. Упис парцела и е-аграр, неке су од нејасноћа, јер како кажу није изашао правилник, па је много недоумица у вези са преласком газдинстава у пасивни статус. Траже да их надлежно министарство обавести о евентуалним недостацима и остави рок за исправак, јер ће у противном, кажу, између 50 и 60 одсто газдинстава бити у пасивном статусу.

„Један од великих проблема ће бити ако газдинство оде у пасивни статус на пет година, њему се блокирају сви рачуни и то газдинство не може да функционише. Проблем ће да буде шта ће тај пољопривредник који има кредит или друге обавезе, како ће он да функционише. Немамо правилник и не знамо како ће то све да иде, чекамо да правилник изађе што пре“ – каже Мирослав Матковић из Удружења пољопривредних произвођача Суботица.

Други проблем односи се на дуговарања која пољопривредници имају према Фонду ПИО, јер им је, како Матковић наводи, обећано отписивање камате, а то се још увек није догодило. Процене су да је дужника око 160.000. Матковић додаје и да су у Кисачу прошле године обећани кредити са један одсто камате.

„Морам да кажем да ти кредити нису никакав хир, већ потреба, треба да се започне производна година, произвођачи су почели да бацају вештачко ђубриво, а за два месеца ће почети и пролећна сетва.“

Матковић подсећа да је почела и пријава за субвенције, која траје до краја месеца и још увек је непознато да ли ће рок бити продужен. Након што је установљено и шта је оно што највише мучи произвођаче, план је да се проблеми изложе у ресорном министарству.

„Прво ћемо послати допис, надамо се да ћемо успети да постигнемо конструктиван договор и да не морамо стално да се натежемо. Министарство сада већ зна са ким преговара и надамо се да ће се проблеми решити.“

Удружење пољопривредник произвиђача Суботица тренутно броји око 80 чланова.

Остале вести из ове категорије