Санда Милеуснић Николић | 5. фебруар 2024. | 13:12 | Здравство
Стопе обољевања и смртности од малигних болести и даље су веома високе, а карцином је други по реду узрок смрти широм света, упозоравају стручњаци поводом Светског дана борбе против рака и наводе да је према последњим доступним подацима за Севернобачки округ током 2021.године 1.398 особа оболело од карцинома. Мењање животних навика, те рана дијагностика кључни су за смањење броја оболелих и умрлих, подсећају лекари и наводе да је због тога потребно поново успоставити скрининг програме.
Подаци Канцеларије за скрининг говоре да је током 2021. године у Севернобачком округу од рака оболело 753 мушкараца и 645 жена, а исте године битку са малигном болешћу изгубило је 578 особа, наводи начелница Центра за промоцију здравља у Заводу за јавно здравље Суботица, др Нада Косић Бибић и додаје да су најучесталији рак плућа и рак дојке.
„Рак плућа је водећа локализација код мушкараца и те године је од рака плућа у СБО оболело 136 мушкараца и 81 жена, а умрло 95 мушкараца и 57 жена. Када говоримо о женама, водећа локализација је на дојци и те године су 163 жене оболеле, а умрле су 42.“
Док у развијеним земљама стопа обољевања од појединих облика карцинома чија је превенција могућа опада, у оним неразвијеним помака нема, пре свега због слабе доступнсти здравствене заштите. Када је Србија, као средње развијена земља, у питању, приметно је да се не примењују све мере превенције и ране дијагностике, као што је то случај у западноевроским земљама, закључује др Косић Бибић.
„Тако да имамо високе стопе обољевања и високе стопе смртности, зато што када говоримо о малигним болестима и контроли малигних болести, онда је кључна ствар да користимо мере превенције и ране дијагностике.“
Док се део примарне превенције односи на промену понашања у смислу избегавања пушења, алкохола, здравије исхране, за други део, односно за рану дијаностику кључан је скрининг, који је у нашој земљи стопиран током епидемије корона вируса и још увек није поново покренут.
„Сада би требало опет да се спроводе у пуном обиму, првенствено говорим о скрининзима на рано откривање рака дебелог црева, рака дојке и рака грлића материце, где би обухват морао да буде значајно већи него што је сада. Кључно за то је да држава улаже у адекватну опрему која је неопходна за њихово спровођење и едукацију кадра.“
Подизање свести јавности о могућностима лечења код ране дијагнсотике, такође је веома значајно, закључује др Косић Бибић.
Октобар – месец правилне исхране
Санела Симеуновић | 14. 10. 2024.
У нашој земљи преко 50 одсто људи има прекомерну телесну масу, док је код 30 одсто жена...
Савремене ваге за лакши и тачнији рад
Редакција Дани | 10. 10. 2024.
Захваљујући средствима добијеним путем конкурса Покрајинског секретаријата за здравство, Дом...
Почео 3. Фестивал менталног здравља у Суботици
Санела Симеуновић | 10. 10. 2024.
Почео је Фестивал менталног здравља у Суботици и све заинтересоване у наредних десет дана, на...
Ултразвучни преглед кукова беба потпуно бесплатно
Редакција Дани | 8. 10. 2024.
Од среде, 9. октобра, у Дому здравља Нови Бечеј по први пут почињу са пружањем нове услуге...
Упркос великом броју оболелих, мали одзив за скрининг рака дебелог црева
Редакција Дани | 27. 9. 2024.
Рак дебелог црева представља други најчешћи злоћудни тумор од којег у Србији...
Акције поводом Светског дана срца сутра на четири локације
Санела Симеуновић | 26. 9. 2024.
Поводом обвележавања Светског дана срца, 29.септембра, Центар за промоцију здравља Завода за...