Магазин Дани

Култура

Кинеска Нова година обележава се и у Суботици

Санда Милеуснић Николић | 2. фебруар 2024. | 10:23 | Култура

Кинеска Нова година обележава се и у Суботици

Кинеска Нова година ове године прославља се 10.фебруара, чиме се означава долазак године дрвеног змаја. Позната је и као лунарна Нова година или Пролећни фестивал, најважнији фестивал у Кини, те велики догађај у другим источноазијским државама. Пролећни фестивал симболично је обележен и у Суботици, и то на Економском факултету, где је у сарадњи са Конфуцијевим институтом у Србији представљена кинеска култура и обичаји.

Датум кинеске Нове године одређује се према кинеском лунарном календару, ове године почиње 10.фебруара и у Кини ће прослава трајати 16 дана. За разлику од нас, који у поноћ испраћамо стару годину, Кинези ће годину зеца испратити заласком сунца, те дочекати годину змаја, која ће трајати до 28.јануара следеће године. Према веровању, змај је најсрећнији од свих 12 знакова, те је у њој већа шанса за успех. Кинези ће је дочекати обавезно обучени у нешто црвено и у кругу породице. Директорка Конфуцијевог института у Србији, Цхен Xиу каже да јој је веома драго што се кинески језик и култура поштују у Србији, јер то показује повезаност два народа.

„Срби су веома отворени, веома интернационални, то је веома добро. Срећни смо што славимо овде, кинески Пролећни фестивал је време када чланови породице буду заједно, што значи да смо сви ми једна велика породица“ – додаје Xиу.

Пролећни фестивал на Економском факултету донео је у наш град дух кинеске културе - представљени су обичаји прославе кинеске Нове године, кинеског зодијака и песма о змају, кинеско ликовно, музичко и литерарно старалаштво,калиграфија, те кинеске игра и активности –церемонија испијања чаја, игре са штапићима, исписивање кинеског имена. Из Конфуцијевог института, који протеклу деценију у Србији има курсеве кинеског језика и културе, напомињу да је прослава кинеске Нове године веома значајан догађај, јер се обележава протеклих 3.500 година.

„Што се тиче учења језика, интересовање је велико, али мало њих истраје на том дугом путу. Лако се проговори, али се тешко описмени, карактери се уче дуго и мукотрпно, има их више од 20.000, а сматра се да сте постигли неки ниво када научите око 3.000 кинеских карактера“ – каже Ивана Живанчевић Секеруш, српска директорка Конфуцијевог института и деканка Филозофског факултета у Новом Саду.

Сваке године се њих око 1.000 одлучи да учи кинески језик у Србији, он се као језик изучава у Београду, Новом Саду и Нишу, а од пре неколико година могуће га је учити и у Суботици.

„Екомоски факултет у Суботици сарађује прилично интензивно са Конфуцијевим институтом, који је лоциран на Филозофском факултету у Новом Саду, већ неких седам година. Она се највише одвијала путем организације курсева упознавања кинеског језика, од почетног према напредним нивоима, која се одвија сваке године на два или три нивоа. Ти курсеви су бесплатни и отворени су за грађанство“ – истиче продекан за међународну сарадњу, Александар Чучковић.

Курс кинеског језика у Суботици сваке године упише између 60 и 120 полазника.

Остале вести из ове категорије