Магазин Дани

Привреда

Минимална зарада повећана, али недовољна за потрошачку корпу

Санда Милеуснић Николић | 5. јануар 2024. | 12:52 | Привреда

Минимална зарада повећана, али недовољна за потрошачку корпу

Минимална цена рада од јануара је повећана за 17,8 одсто у односу на претходну годину и на месечном нивоу ће износити у просеку око 47.000 динара. Иако је синдикат тражио 52.000 динара, коначну одлуку донела је Влада Републике Србије. С друге стране послодавци кажу да ће због повећања минималца мањи привредници имати проблем у пословању, па још једном као решење за веће зараде наводе смањење пореза и доприноса.

Док су радници који примају минималац током прошле године по сату зарађивали 230 динара, већ пети дан раде за 271 динар. То је нето цена коју ће послодавци исплаћивати без пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање. Проверили смо и шта о повећању мисле Суботичани, па док многи нису ни чули да се нешто променило, други кажу да сматрају да је то и даље недовољно.

Минимална зарада исплаћена 2023.године износила је око 42.000 динара, док ће сада то у просеку бити 400 евра, тачније за 160 радних сати 43.360 динара, за 168 сати 45.528, за 176 сати 47.696 и за 184 радна сата 49.864 динара.

„Примењујемо ту меру од 1.јануара, они који имају раднике на минималцу, углавном, колико је мени познато, готово сви имају и запослене који примају минималну плату, у зависности наравно и од посла, али и од могућности пословања предузећа или предузетника“ – каже Милан Јеринкић, председник Удружења послодаваца Суботица.

Јеринкић даље наводи да синдикат и радници нису били задовољни утврђеном ценом, тражећи да покрије потрошачку корпу.

„Што се тиче једног дела послодаваца, који имају могућност за исплату, њима је то у реду, међутим има и других послодаваца, поготово предузетника и микро предузећа, који тешко послују у овим условима, њима је и то велико.“

Као решење које би било добро за обе стране, саговорник истиче да би то било смањење пореза и доприноса који сада износе 61,1 одсто.

„Уколико би се тај проценат смањио, на чему суботичко Удружење послодаваца инсистира од 2016. године, а помакли смо се за 1,75 за ових последњих пет година, то би много значило, јер велика већина послодаваца би смањење пореза и доприноса пребацила и увећала плате својих радника.“

Процењује се да око 200.000 радника у Србији прима минималну зараду.

Остале вести из ове категорије