Магазин Дани

Друштво

Какав ваздух удишемо? Од ове зиме, можете да проверите сами

Маријана Толимир | 17. новембар 2023. | 10:12 | Друштво

Какав ваздух удишемо? Од ове зиме, можете да проверите сами

Од ове зиме грађани Суботице ће моћи у реалном времену да прате ниво загађења ваздуха на више локација у граду и то захваљујући организацији „ИТ Суботица 2030“ која ју купила и поставила мераче квалитета ваздуха на више локација у центру града, на периферији, као и на Палићу. С друге стране, биће то добра допуна званичним мерењима, сматрају у локалној самуправи а чији подаци сваке зиме показују исто – да је ваздух лошег квалитета.

Какав ваздух удишемо? Иако су до сада Суботичани на основу субјективног осећаја, нарочито током грејне сезоне, често могли и сами да дају одговор на ово питање, а то је да удишу загађен ваздух, сада ће на апликацији „Xецо“ моћи да провере и стварно стање и добију податке.

„На Палићу је у овом моменту рецимо добар квалитет, на Келебији лош, вероватно због ложења, у Десанке Максимовић ваздух је прихватљив. Дакле у реалном времену грађани могу захваљујући овој технологији да прате шта се догађа око њих и да потврде оно што врло често могу и сами да осете својим чулима,“ објашњава аутор апликације, Дејан Лекић.

А подаци на ову мобилну апликацију стижу са двадесет локација, односно мерача, које је купила и поставила организација „ИТ Суботица 2030“ управо како би грађани могли у реалном времену да испрате загађење ваздуха, што до сада нису могли. Како поручују, желели су да дају свој допринос заштити животне срединеКако у Суботици до сада није могло да се прати загађење у реалном времену, организација „ИТ Суботица 2030“ желела је да да свој допринос заштити животне средине.

„Ови мерачи нису прецизни као они које купује држава, али су довољно добри да покажу неке индикаторе. Нама је битно да видимо да ли су можда неки делови града загађени, зато с друге стране имамо неке друге делове, попут Палића, где можете да се прошетате. Оно што нама подаци показују, јесте да постоје разлике у деловима града и то је добро. Али и када знамо податке, онда знамо конкретније шта треба да урадимо, наравно Град, али смо и ми ту да помогнемо,“

Када је у питању званично мерење, Град има једну мерну тачну која даје најпрецизније податке али не у реалном времену, због чега је грађански мониторниг добра допуна званичним подацима, сматра шеф Службе за заштиту животне средине, Жика Рех.

„Ми имамо у плану и проширење званичног мониторинга, али то свакако неће бити велики број тачака. Битно нам је да кроз званична мерења имамо реперезентативне тачке у урбаној зони, у саобраћајној зони и надам се у некој зони рекреацији што би био добар показатељ а ово је све једна добра допуна целом том систему,“ додаје Рех.

Осим на апликацији „Xецо“, подаци о загађењу доступни су и на сајту аирвисуал, а у плану је да се ускоро нађу и на апликацији и сајту „ИТ Суботица 2030“.

Остале вести из ове категорије