Магазин Дани

Друштво

Суботица има спреман Тим за спасавање и рад на води

Санда Милеуснић Николић | 14. септембар 2023. | 11:44 | Друштво

Суботица има спреман Тим за спасавање и рад на води

Припадници Тима за спасавање и рад на води Ватрогасно-спасилачког батаљона извели су вежбу спасавања на Палићком језеру и показали основне елементе спасавања са копна и из чамца. Сличне вежбе раде се једном месечно и то на околним воденим површинама, кажу из Тима и додају да се на тај начин истовремено и упознају са тереном.

„Радили смо симулацију спасавања утопљеника са човеком који је пливао и којег смо са обале довукли назад. Затим смо радили спасавање са бацањем плутајућег канапа до утопљеника, он се сам хвата за канап и ми га извлачимо напоље. Потом смо возили рафтинг чамац и симулирали ситуацију да се чамац преврне или да неко испадне из чамца и повратак у чамац, као и спасавање утопљеника канапом из чамца. На крају вежбе смо користили и моторни чамац који нам служи да што пре стигнемо до неког објекта, утопљеника или плутајућег објекта и да угрожене потом превеземо до обале“ – прича нам вођа Тима, Дејан Вукманов.

Тим је формиран пре две године, има шест чланова и сви су припадници Сектора за ванредне ситуације, односно поред ватрогасног посла прошли су и додатну обуку за спасавање на води. Како Суботица нема реке, Тим који реагује у случајевима поплава и сличних опасности срећом нема много посла, али су увек у приправности. У међувремену вежбају како безбедно извући из воде неког ко се дави.

„Увек се прилази дављенику са леђа, никад се директно не иде на њега. Прво се стане на неко растојање од њега, па се испитује шта му је, да се види у каквом је стању, да ли је паника или не.Приђе се са леђа, хвата се за главу и држи изнад воде и плива се уназад.“

Тимови за спасавање и рад на води формирани су у свих 27 организационих јединица Сектора за ванредне ситуације као одговор на појаве бујичних поплава, напомиње командант Ватрогасно-спасилачког батаљона Суботица, Горан Љубисављевић и подсећа на ситуацију из 2014.године, када није било довољно обучених тимова за спасавање.

„Тада је извршено и опремање те јединице, тако да имамо три чамца за рад на води, личну опрему за сваког члана тима, суво и мокро оделу, имају комплетну опрему за рад на терену, за смештај шатор и све што је потребно да би могли да живе и да раде на неком терену ван Суботице. За сада нисмо имали ниједном позив да иду ван територије Суботице, односно Севернобачког округа“ – додаје Љубисављевић.

За две године постојања, Тим је интервенисао четири пута – у три наврата су проналазили утопљенике и извлачили их из воде, а једном су извукли из Палића путнички аутомобил.

Остале вести из ове категорије