Санела Симеуновић | 13. септембар 2023. | 11:39 | Друштво
Центар за саветовање и подршку породици спроводи програм „третман за починиоце насиља у партнерском односу”. Овај програм намењен је искључиво мушкарцима који су починили насиље у партнерском односу и спроводи се на српском језику.
Насиље има погубно дејство не само на жртву, децу, односно породицу, већ дугорочно гледано и на починиоце. У терапији починиоца партнерског насиља фокус је на мењању уверења која доприносе чињењу насиља, али и учењу конструктивних модела понашања и односа од којих имају користи сви чланови породице. Третман је могућ када је социјална интервенција учињена и када је насиље заустављено, такође односи се само на случајеве у којима је у питању неки лакши облик насиља, објашњава психолог при Центру за социјални рад, Борис Телечки. Могуће је пријављивање по добровољној основи или пак према упуту стручних служби. Када се починилац јави на третман организују се индивидуалне сеансе, након чега се процењује да ли ће клијент бити укључен у групни рад.
-Поред процене коју врше у претходном кораку, они који шаљу,институције, суд, колеге из Центра или добровољно, ми морамо да утврдимо да ли постоје контраиндикације. Најважније контраидникације са којима не радимо у овом третману су покушај убиства или самоубиства, када појединац поседује оружје, када има психијатријску дијагнозу, када користи психоактивне супстанце или је у питању једна изузетна опседнутост партнерком-
Програм се реализује од почетка септембра и састоји се из неколико сеанси. Обрађују се теме које се односе на појаву насиља, а према искуству могуће је у оваквим случајевима довести до промене на нивоу размишљања и понашања починилаца, што доводи до престанка насиља.
-Неке од тема које се обрађују је сам феномен насиља, прво је битно разумети шта је то све насиље и које форме им. Битна тема је и одговорност, дакле како треба да разумеју сопствену одговорност у партнерском доносу, у браку. Однос са децом је такође веома важна тема, јер и деца су на жалост у оваквим случајевима често жртве, јер присуствују. Промена, алтернатива насиљу, да им се представе одређене алтернативе насилном акту, емоције такође, испољавање емоција-
Програм је подржао Покрајински секретаријат за демографију и социјална питања и ово је трећи пут да се реализује. Досадашње искуство показало је да у 80 одсто случајева током трајања третмана није дошло до рецидива, а након самог програма ситуација се прати у наредних шест месеци, закључује наш саговорник.
У Бајмоку обележено 106 година од пробоја Солунског фронта
Санела Симеуновић | 17. 9. 2024.
Полагањем венаца на спомен комплекс солунским добровољцима у Бајмоку на Рати, обележено је 106...
Расписани конкурси за подршку дуалном образовању
Маријана Толимир | 17. 9. 2024.
Влада Србије расписала је конкурсе за ученике који су у дуланом образовању, чија је укупна...
Положен камен темељац за изградњу Тренинг центра
Маријана Толимир | 16. 9. 2024.
Полагањем камена темељца поред Техничке школе „Иван Сарић“ званично су почели...
Изабран нови заменик председника СО Нови Бечеј
Редакција Дани | 16. 9. 2024.
На данашњој, 2. по реду седници СО Нови Бечеј у новом сазиву одборници су, најпре, донели...
Санела Симеуновић | 16. 9. 2024.
На иницијативу групе „Наше мало некоме је све” наша суграђанка Бојана...
Сећање на жртве фашистичког терора у Жутој кући
Маријана Толимир | 13. 9. 2024.
На иницијативу наше суграђанке, др Маргарете Башарагин, и ове године је положен венац...