Деца имају недовољно развијен центар за термо-регулацију и брже могу да се прегреју него одрасле особе, те је зато важно да се током врелих летњих дана не излажу сунчевим зрацима током најтоплијег дела дана, подсећају педијатри и саветују родитељима да обрате пажњу на знакове топлотног удара као што су раздражљивост, мучнина и главобоља и да се у том случају обрате лекару.
Високе температуре пријају ретко коме, али када су деца, а поготово бебе, у питању, лето значи и посебан режим, односно максимално избегавање штетних утицаја сунчевих зрака те прегревања. Педијатри суботичког Дома здравља поделили су неколико основних препорука које малишане могу сачувати од стања попут опекотина, те топлотног удара.
„Опште препоруке су генерално увек исте, да се деца не изводе на улицу у периоду од 10 до 18 часова, да се труде да уколико деца морају да изађу да обавезно носе шеширић, што већег обода. Битно је да се деци даје што више течности и лаганија исхрана, те да се избегавају сокићи, јер погоршавају дехидрацију“ – наводи др Јосипа Крајнингер Парчетић.
Када је вожња аутомобилом у питању, треба обратити пажњу на температуру у возилу, да она не буде прениска, додаје саговорница и подсећа да исто тако треба водити рачуна и о базенима и њиховој хигијени, како не би дошло до упала.
„Боравак на плажи за бебе, не препоручује се да деца млађа од шест месеци буду на сунцу, али ако су изложене треба да буду заштићене високим фактором 50 и када су у колицима да буду на пешкиру и у дебелој хладовини и било би пожељно да се неком лаганом тканином прекрију како би се спречило прегревање и опекотине од сунца.“
Знакови по којима се код деце може препознати топлотни удар су узмиреност и плачљивост код беба, затим висока температура и поспаност.
„У тим случајевима, јако је битно расхладити бебу што пре и јавити се лекару. Уколико је старије дете у питању често се јављају главобоља, повраћање, малаксалост, чак и несвестице.“
Иако се излазак током топлијег дела дана не препоручује, вечерња шетња је благотворна за децу, те се препоручује боравак на свежем ваздуху, закључује др Крајнингер Парчетић.