На годишњем нивоу у нашој земљи 1400 особа изврши самоубиство, а према последњим истраживањима Суботица спада међу градове у Војводини који имају веома високу стопу суицидности, истичу стручњаци на Светски дан превенције самоубиства који се обележава 10. септембра.

Србија спада у земље са средње високим стопама суицида, оне су највише на северу земље, односно у Севернобачком округу, где је у току прошле године 50 особа одзело себи живот. Стопа суицида већа је код мушкараца него код жена, а више од трећине особа млађе је од 50 година, док је 34 одство страрије од 70. Код одређених професија повећан је ризик од самоубиства, а једна од њих јесте и област здравства, објашњавају психијатри.

Суицидно понашање је врло сложено, а фактори ризика су бројни и различити. Водећи међу њима су ранији покушаји, самоповређивање, те ментални и психички поремећаји, болести зависности, доживљење трауме, насиље, злостваљање и други. Повећан број покушаја је за време празника, или у рано пролеће или јесен, а такође у јутарњим или вечерњим сатима. Свакако је најбитнија превенција, која подразумева разговор, те уклањање стигме која представља главну препреку у пружању адекватне помоћи, подсећају лекари.

За психолошку помоћ или подршку можете позвати бесплатне и анонимне телефонске линије, СОС телефон Суботица на 024 /553- 000 од 17 до 22 часа или Центар Срце, за подршку особама у кризи превенције ссамоубиства од 17 до 23, на телефон 0800/ 300-303.