Иако се кремације у Србији раде готово педесет година, у Суботици су и дан данас непопуларне, о чему сведоче и подаци – годишње се кремира свега тридесетак покојника. Како у Суботици не постоји крематоријум, кремације се највећем броју случајева обављају у Новом Саду, односно у Београду.

Веома мали проценат Суботичана се за живота одлучи да након смрти жели да буде кремиран – прошле године свега 31, од чега су две урне стигле из иностранства. Од почетка ове године обављено је свега осам кремација, што су све мали бројеви спрам укупног броја сахрана, објашњава директорка ЈКП „Погребно“ Весна Прћић.

Да би покојник био кремиран, потребна је оверена изјава за живота, или се да се након смрти сви законски заступници скупе и дају сагласност. Поступак је уобичајен као и код класичне сахране, док су и трошкови мање-више исти, прецизира наша саговорница и напомиње да урна мора да се положи или у гробно место или у розаријум, јер се њоме, према садашњим законским решењима не може слободно располагати.

Упркос малом броју кремација, надлежни очекују да ће овај вид сахрањивања постати популарнији, будући да се то већ дешава у свим земљама у окружењу, због чега су у Сегедину и Темишвару потпуно обновљени крематоријуми, док је у Осијеку изграђен нов, па је сва прилика да ће се тако нешто десити и код нас.

У Србији тренутно ради свега два крематоријума, а ни њихови капацитети нису до краја попуњени, због чега, барем за сада, нема потребе да се о таквој инвестицији размишља у Суботици.