Како би приближили Суботичанима посао медицинске сестре и техничара, али и указали на овај тежак али веома хуман позив, Дом здравља организовао је на Међународни дан сестринства акцију у центру града где су грађани могли да добију корисне савете о здрављу али и науче како да одреагују у случају изненадног срчаног застоја. Како су поручили, период пандемије је за њих био нарочито тежак, али су успели успешно да превладају све препреке и буду на услузи пацијентима.

Патронажне сестре прве улазе у дом када одојче стигне кући из болнице и највећа су подршка мајкама у првим данима са бебом, али и касније све до дететове седме године. Због тога су најбољи пријатељи породице, поручује главна патронажна сестра Самира Ћуртић, у чијој служби ради укупно 28 сестара, од којих су 22 патронажне.

Суботичанима који се изненада нађу у животно угрожавајућој ситуацији или им позли у помоћ прискачу техничари Службе хитне медицинске помоћи. Овде их је запослено укупно 35, а по речима главног техничара Жолта Сендија, посла је све више због чега је рад у хитној помоћи веома изазован.

Осим Патронажне и Службе хитне медицинске помоћи, у Дому здравља функционише још пет служби у којима је запослено 234 медицинских сестара и техничара, а о целокупној организацији рада брине главна сестра, Мелинда Тот Демек. Како истиче, највећи изазови били су током пандемије, али нико није одбио радни задак упркос страху, тако да су пацијентима врата увек била отворена.

Иако је посао медицинских сестра и техничара веома тежак и одговоран, у Дому здравља немају дефицит запослених, будући да имају тачно онолико техничара и сестара колико им је потребно по систематизацији, наводи директорка установе, Иванка Беоковић.

Међународни дан медицинских сестара и техничара обележава се широм света 12. маја, на дан када се родила Флоренс Најтингејл, чијом заслугом је сестринство утемељено као професија.