Хронична опструктивна болест плућа се у највећем броју случајева јавља код пушача старијих од 50 година, а како се симптоми често поклапају са кашљем и недостатком даха карактеристичним код корисника дуванског дима и болест се неретко открива у поодмаклој фази. Иако не тако честа као неке друге плућне болести, хронична опструктивна болест плућа не може се до краја излечити, већ само зауставити даљи напредак, те лекари поводом Међународног дана борбе против опструктивне болести плућа апелују на грађане да се на време јаве на преглед.
Најчешћи узрочник хроничне опструктивне болести плућа је аеро загађење, пре свега дувански дим, али у обољевању улогу игра и наследни фактор. Одају је симтоми као што су недостатак даха, кратак дах, убрзано замарање, али и хронични кашаљ.
Коначну дијагнозу даје спирометрија којом се мери капацитет плућа. Како саговорница додаје овај вид дијагнозе у време епидемије корона вируса ради се по другачијим правилима, јер се пацијенти прво морају тестирати на ковид 19. Када се и открије, лекари болест могу само да зауставе, јер је већ дошло до трајног поремећаја на плућима.
Болест има четири стадијума, а дијагноза се најчешће поставља у последњој фази. Прогнозе нажалост тада већ нису добре и зато је кључно открити је у раној фази када се може зауставити њено напредовање.
Међународни дан борбе против опструктивне болести плућа обележава се 15.новембра са циљем да се едукацијом становништва заустави тренд пораста оболелих од ове потенцијално смртоносне болести. Сви плућни болесници на преглед могу да се јаве радним даном током преподнева у амбуланту у Кумичићевој улици.