Према последњим подацима у Суботици је било око 3.000 дијабетичара, али како је статистика непоуздана у време епидемије корона вирусом, стручњаци процењују да је тај број сада и много већи, поготово када се у обзир узме и све чешћа појава дијабетеса код пост ковид пацијента, а скоро свака друга особа налази се у ризичној групи, односно требало би редовно да контролише ниво шећера у крви. Ово су подаци са којима је обележен овогодишњи Светски дан борбе против шећерне болести.

Суботичко Удружење особа са дијабетесом „Плаво срце“ основано је 2013. године и окупља децу и омладину оболелу од дијабетеса мелитус тип 1, али и њихове родитеље и пријатеље како би им олакшали живот са овом дијагнозом и помогли да болест држе под контолом. Тренутно броји око педесеторо деце узраста до 18 година. Председник Удружења, Небојша Булатовић отац је детета оболелог од дијабетеса, али и он сам болује од њега и како нам прича када су основали „Плаво срце“ у нашој земљи су били једини који су се бавили дијабетесом код деце.

Свака друга особа требало би да обрати пажњу на ниво гликемије, односно да мери јутарњу вредност шећера у крви, те да се уколико је она преко 5,4, а мања од 6,9 редовно контролише, на три до шест месеци. Шећер би такође требало да мере и особе у ризичној групи – гојазне, особе са повишеним крвним притиском и са поремећајем липида. Ендокринолог у Општој болници Суботица, др Ангелина Обрадовић саветује пацијентима да обрате пажњу и на следеће симптоме које могу указати на шећерну болест.

Саговорница напомиње и да је број број пост ковид дијабетичара изузетно висок, те да су то особе које често не знају да имају шећерну болест.

Светски дан борбе против дијабетеса обележава се 14.новембра, а овогодишња кампања Дијабетолошког савеза Србије гласи „770.000“. Управо то је процењени број људи оболелих од дијабетеса у нашој земљи, а стручњаци сматрају да их још преко 300.000 не зна да има дијабетес. Ове године такође се обележава и јубилеј – стогодишњица открића инсулина.