Како би пажњу јавности скренули на изазове приступа подацима о стању животне средине, било на локалном или националном нивоу и покренули дијалог о овој теми, на Отвореном унивезитету одржана је панел дискусија Зелени разговори: „Право да знам – али шта? И како ?“
Питање заштите животне средине постаје све актуелније, притисци инвеститора све су интензивнији, али је добро што истовремено расте и интерес грађана да сазнају више о томе и да учествују у доношењу одлука. С друге стране проблеми на путу од грађана до информације су бројни, иако законска регулатива постоји, упитна је његова примена, те на побољшању стања у овој области треба радити, поручују из Младих истраживача Србије.
Из суботичког Архус центра износе пример добре праксе и кажу да је сарадња са локалном самоуправом и јавним предузећима била у већој мери била задовољавајућа. Све то је резултовало санацијом језера Палић и Лудаш.
Велики проблем у овој области су опречне информације разних државних институција, као и незаинтересованост приватног сектора да достави податке, поручују Инжењери заштите животне средине.
Панел дискусија организована је у оквиру пројекта Зелени инкубатор који реализују Млади истраживачи Србије заједно са Београдском отвореном школом и Инжењерима заштите животне средине, а уз подршку Европске уније.