Магазин Дани

Друштво

Стерилизација кућних љубимаца је веома битна и за власника и за животињу

Силвиа Мартиновић | 18. фебруар 2025. | 10:41 | Друштво

Стерилизација кућних љубимаца је веома битна и за власника и за животињу

На улицама Суботице свакодневно можемо видети и неколико десетина паса луталица, што је један од показатеља колико је стерилизација наших кућних љубимаца битна. Стерилизацијом можемо спречити непожељан окот, а и животиње ће имати здравствене бенефите.

Пас Баба је дуго била луталица, власница Андреа Беседеш Нађ ју је нашла на њивама у околини Пачира. Убрзо је сазнала како Баба заправо и није толико стара колико се чинило на први поглед. Одрађена је стерилизација, а данас је стигла на скидање конаца.

- Није толико стара, има свега 5-6 година, а мислили смо да има преко десет. Ипак, стерилизација је јако важна јер не желимо више паса, а и сачуваћемо је од разних болести које су карактеристичне за старије псе, као што је упала материце и слично. То се често дешава, а овако се то може спречити.

Животиња може да уђе у прво терање већ са свега шест до осам месеци, поготово када су мачке у питању. То се дешава на сваких шест месеци код женки, док код мужјака зависи од здравственог стања и старости. Када је животиња у терању, постоји низ потенцијалних опасности по њих: могућност да се заразе неком полном болешћу услед несмотреног понашања, а може доћи и до повреда због агресивности. А када се пас или мачка окоти, неодговорни власници често остављају кучиће и мачиће на улици или на њивама, осуђујући их на тај начин на муку па чак и на смрт - објашњава др Јожеф Хегедиш, оснивач ветеринарске станице "Ветсервис".

- Повећавамо још тај притисак: значи рађају се младе животиње које су у суштини непожељне, не требају никоме, биће препуштене улици и сами себи, и само ће у некој патњи поживети неко време, и на тај начин, њихов живот наноси и околини терет и проблеме, а свакако и њихов живот неће бити тако квалитетан као што, у суштини, заслужују.

Честа заблуда је да женке паса или мачака морају имати бар једно легло пре стерилизације, да би биле здравије. Стерилизација након првог терања је застарела метода, кажу стручњаци, јер се након ње хормони већ промене и веће су шансе да пас у каснијој доби оболи од тумора репродуктивних органа.

- Стерилизацију комотно можемо одрадити пре првог полног жара, не морамо чекати да буде природно парење, па један окот, и онда да одрадимо, не морамо то уопште чекати. Може наравно и касније да се одради, али оно што сам рекао: генерално између шестог и дванаестог месеца живота може да се одради стерилизација.

О значају стерилизације опширније се бавимо и у нашој емисији „Бојанка“, у петак од 20 часова на програму ТВ Суботице.

Остале вести из ове категорије