Магазин Дани

Здравство

Октобар – месец правилне исхране

Санела Симеуновић | 14. октобар 2024. | 12:19 | Здравство

Октобар – месец правилне исхране

У нашој земљи преко 50 одсто људи има прекомерну телесну масу, док је код 30 одсто жена генеративног доба присутна анемија, кажу стручњаци поводом месеца правилне исхране. У том смислу, током октобра се наглашава значај правилног избора, али и уношења намирница у организам, ради свеопштег здравственог стања.

Октобар – месец правилне исхране је усмерен на едукацију становништва о правилној исхрани, као једном од најзначајнијих фактора у превенцији хроничних незаразних болести. Циљ обележавања је информисање људи, а посебно деце и младих, као и стицање знања, формирање исправних ставова и понашања појединаца у вези са здрављем и правилним навикама. Када је реч о правилној исхрани, веома је важна и правилна комбинација намирница. У том смислу би било одговарајуће да у једном куваном оброку половину тањира чини поврће, четрвтину житарице и четвртину неки извор протеина, објашњава начелница Центра за хигијену и хуману екологију, др Каролина Берењи.

-То може бити четвртина свежег поврћа, четвртина киселог, идеално би било започети ручак супом, а потом тај тањир хране после супе да чини половина поврће, четрвтина житарице, а потом део и протеини, то може бити месо, али не мора, може пасуљ, грашак, соја...

Црвено месо је довољно јести једном недељно. Такође, доста врста поврћа има висок садржај гвожђа, нарочито тамнозелено, попут броколија, киселих краставаца, и те намирнице треба комбиновати за ручак. Уколико неко има проблем са анемијом, кувани оброк не треба комбиновати са млечним производима, како би се гвожђе више апсорбовало.

-Што се тиче гвожђа из поврћа, оно се боље апсорбује ако се једе са нечим киселим, да ли је то салата или неки сок након ручка. То може бити цеђена наранджа, лимунада, то може да поспеши апсорпцију гвожђа.

У оквиру овог месеца обележава се и Светски дан хране, а овогодишња тема је „Право на храну”. У том смислу важно је правилно користити намирнице, како у погледу њихове набавке, тако и чувања хране. Важно је узимати сезонске намирнице, по могућству од малих произвођача, јер су тада свежије, имају више нутритивних вредности, а на тај начин се подстиче и домаћа производња. Такође, не треба куповати више хране него што нам је потребно, закључује др Берењи.

Остале вести из ове категорије