Магазин Дани

Култура

Мајстори нинђуцуа окупљени у Новом Бечеју

Редакција Дани | 17. септембар 2024. | 11:54 | Култура

Мајстори нинђуцуа окупљени у Новом Бечеју

По 4. пут у организацији Удружења грађана – „Центар за развој психофизичких и менталних способности“ Буђинкан Дођо Нови Бечеј, уз подршку Општине Нови Бечеј, одржани су Дани јапанске културе под називом „Дах Јапана“. Овом приликом у Спортско-рекреативном центру „Јединство“ током 3 дана тренирало је готово стотину ученика и мајстора нинђуцуа, размењујући драгоцено знање и искуство у оквиру ове борилачке вештине: То је, у ствари, задатак за мене који прихватам са великим задовољством и чак више од тога јер су нас инструктори који дођу и раде заиста много задужили. Као домаћин, ја сам дужан да их испоштујем и максимално се потрудим. Одзив је фантастичан, број сваке године варира од 90 до 100 учесника заједно са инструкторима, атмосфера и енергија су одличне и сваки ученик је могао да види оно што је за њега било важно, као и да је суштина иста, а да се нијансе разликују од човека до човека. То и јесте суштина овог бујукаија, да се увежемо и да се заједно развијамо и даље, објаснио је организатор Александар Дујин.

Семинар је ове године окупио 9 инструктора из Републике Србије, Македоније, Хрватске, Турске и Савезне Републике Немачке, а о његовом значају најбоље говори чињеница да се учесници радо враћају из године у годину: Био сам ове године, а доћи ћу и следеће. Већ у фебруару ће се одржати и традиционални семинар код вас по 3. пут, тако да се увек радујем када знам да ћу видети све те људе, како на овом окупљању у септембру, тако и на следећем и то у све већем броју, најавио је Матија Куртањек из Републике Хрватске. То се види из године у годину, да је интерес у порасту, а нарочито што је у питању различит узраст, ту нас има од 7 до 57 и лепо је видети да сви радимо са истим ентузијазмом.

Волимо да дођемо овде зато што има много добрих људи и добрих инструктора, имамо времена да разменимо своје знање, боље се упознамо и склопимо пријатељства што је јако важно, заиста уживам. Обрадили смо више различитих тема, ја сам одабрао уличну борбу, односно, како се знање може применити у уличној борби, као и кенђуцу, ђуђуцу и друге школе. Све је било одлично и добро смо се провели, прича Ерђан Шарбат из Истамбула.

Моја тема био је аши сабаки, односно како да поставите своја стопала и заузмете добру позицију за оно што вас очекује. Практично, моја тема била је ходање ка добром месту, додао је Стефан Нагушевски из Берлина. Мислим да су овакви догађаји јако важни, где се окупе људи из 5 земаља креирајући једну мрежу, а који разговарају и размењују знање. Мислим да је јако важно окупљати добре људе. Атмосфера је одлична, овде су сви добри пријатељи и енергија је заиста добра.

У оквиру Дана јапанске културе у Народној библиотеци Нови Бечеј одржана је промоција манга стрипа о „последњем Шинобију“, човеку без кога Буђинкан не би ни постојао, аутора Игора Довезенског и његовог ученика, илустратора Такија Гаковског. У питању је непревазиђени Тошицугу Такамацу, познат и као Монголски Тигар, мајстор борилачких вештина који је пропутовао Монголију и Кину, где је основао дођо и учествовао у низу борби. Овом приликом своју књигу „Ледена вештина“ представио је и Владимир Стевановић познат и као српски ледени човек, који је дао одговоре на питања о светским леденим традицијама и техникама излагања хладноћи са циљем побољшања здравља и имуног система.

Остале вести из ове категорије