Паљење суве траве, ниског растиња, стрњике и отпада на отвореном строго је забрањено и представља директну претњу по животе људи, имовину и животну средину, те из Министарства унутрашњих послова апелује на грађане да се понашају одговорно, нарочито приликом употребе отвореног пламена, имајући у виду високе температуре и сушу која погодује развоју и ширењу ватре.

На територији коју покрива Ватрогасно-спасилачки батаљон Суботица од почетка јуна било је 181 интервенција, од тога 140 пожара већином на отвореном простору, док је за исти период претходне године било 87 интервенција, од чега 48 пожара.

– Само у току јучерашњег дана било је 30 интервенција, од тога 19 пожара, углавном на отвореном простору. Поред тога било је 11 техничких интервенција, највише уклањања оборених стабала након невремена.

Сектор за ванредне ситуације појачаће инспекцијски надзор на терену, а свако неодговорно понашање грађана биће санкционисано у складу са законом.

– Најчешћи узрок пожара је људска непажња или непрописно руковање ватром, поготово на отвореном простору. Мали проценат узрока је ветар који може да доведе до варничења на жицама, па у овом периоду када је све сушно, када има сувог растиња, брзо дође до паљења и проширења пожара. На територији Суботице углавном немамо великих проблема што се тиче пољопривредника, у смислу да они пале на отвореном простору. Већи проблем су били механички кварови на пољопривредним машинама у току жетве, долазило је до прегревања делова и случајног пожара. Било је неколико примера паљења ватре на отвореном, не у пољопривреди, него су људи били немарни и они су и санкционисани.

Уколико уоче пожар, грађани треба да обавесте најближу ватрогасно-спасилачку јединицу на број 193.