Регионална депонија у Бикову почела је са пробним радом у јулу. Како све то изгледа у пракси, као и на какве изазове су наишли надлежни, уверила се наша екипа на лицу места.
Регионални систем управљања отпадом у фази је тестирања и уходавања, откад су пре три месеца добијене потребне дозволе. Овде се отпад третира, а главни циљ је да што мање заврши на самом телу санитарне депоније.
Све почиње на линији за сепарацију, где се отпад довози и где пролази кроз процес разврставања .
Одатле путује на три стране – онај који је упакона и спреман за продају као секундарна сировина, смешта се у магацин, биоразградиви се превози до компостилишта где стоји шест недеља након чега служи као покривка за депонију, која је и последња станица за све оно што преостане у овом процесу.
Кроз читав овај ток за три месеца прошло је око 3000 тона отпада, колико је из Суботице и осталих шест општина које су укључене стигло на Регионалну депонију. Према речима директорке, Чиле Голи, то још још није репрезентативна количина.
Пробни рад трајаће годину дана, за колико директорка и очекује да ће се показати реалне количине отпада, а толико времена имају и да отклоне и све евентуалне недостатке.
У Регионаој депонији тренутно је запослено 65 људи, а када из Суботице почне да се превози сав отпад, требало би да се запосли још 30, како би рад могао да се одвија у две смене. Међутим, за тако нешто Министартво заштите животне средине, треба да набави нове аутосмећаре и аутоподизаче.