Књига Исе Планића “2.Сигуран корак” представљена је публици јуче у Градском музеју Суботица. Реч је о другом допуњеном издању приручника за безбедан боравак у природи, који је користан за планинаре и љубитеље активности у природи.
Књига је рађена у форми уџбеника, на основу плана и програма оспособљавања за спортске стручњаке. Такође, намењена је и као подсетник за планинаре, али и све оне који су заинтересовани за упознавање са планинарењем, каже аутор, суботички планинар и професор географије. Циљ књиге је и покушај да се стандардизују процедуре у планинарској активности, како би се повећао ниво безбедности у кретању на планини, истиче Планић.
-Сведоци смо да се на планинама Србије и окружења, многи људи баве планинарењем, али и да имају проблема због непознавања процедуре. Ево овакав један приручник има за циљ да стандардизује процедуре, он је на неки начин и уџбеник за оне који се оспособљавају за спортске стручњаке у планинарском спорту-
Прво издање књиге представљено је 2019.године, то је био приручник за планинаре, поготово водиче, подсетила је председница Планинарског клуба Спартак Суботица, Андреа Вркић Штрака. Друго издање је обогаћено, допуњено, и за сваку препоруку, истиче наша саговорница.
-Свакако препоручујем да прочитате књигу и ако нисте професионалци. Постоје делови који су можда за нас обичне планинаре компликовани, али можемо наћи мноштво корисних савета које мнорамо знати када кренемо у природу и на планину-
Исо Планић планинарством је почео да се бави на студијама, образлажући то чињеницом да се географија најбоље учи ногама. У свом граду је иницирао изградњу четири вештачке стене. Увео је и акцију “Суботица шета” – пешачење околином града. Попео се на пет врхова са висином преко 8.000 метара, учествовао је у међународној експедицији на Арарат у Турској, а такође је био члан Војвођанске Еверест експедиције у пролеће 2005.