Једна од мера коју предвиђа пројекат Заштите биодеверзитета језера Палић и Лудаш, излов рибе, почела је у понедељак, и на дневном нивоу се вади око тона до тона и по рибе из четвртог сектора Палићког језера. Реч о биоманипулацији, односно селектовању рибљих врста – пожељне се враћају у језеро, док се непожељне одстрањују, што би на концу требало да допринесе квалитету језерске воде.
Рибари бацају мреже и ваде рибу. У једном излову напунили су чак 11 кофа са по 35 килограма рибе. Преовладава бабушка, позната и као сребрни карас, грабљивица и један од криваца за лоше стање језерске воде.
Међутим, изловили су рибари и неке мање очекиване врсте – повећу штуку, као и десетак младих сомова. Сви се они враћају у Палићко језеро, док бабушке чега другачија судбина. Оне ће завршити у зоолошким вртовима као храна за животиње, а анализе су показале да су погодне и за људску употребу.
Селективни излов рибе једна је од главних инвестиционих мера у оквиру КФW пројекта за санацију језера Палић и Лудаш, која заједно са свим другим – изградном канализационе мреже у насељу Палић, побољшањем рада пречистача, изградњом зеленог појаса, има за крајњи циљ – бољи квалитет воде.
Како би се постигли што бољи резултати, излов би требало да се обавља неколико пута годишње, а планирано је и порибљавање језера пожељним врстама рибе.