Регионални центар Архус и хидролог Мишел Роман, задужен за санацију језера Палић и Лудаш, уз подршку ЈП „Суботица – транс“, организовали су акцију с намером да у директном контакту информишу грађане о пројекту заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш.

Свако ко се данас возио на линији 6, од Палића до Малог Бајмока, или назад, имао је прилику да чује нешто више о пројекту немачке КфW банке за санацију језера Палић и Лудаш.  Грађани углавном за пројекат нису чули, а оно што их је највише интересовало јесте – када ће се поново купати у језеру, будући да већ годинама, па и деценијама, због лошег стања воде, то не чине.

Намера је била да се кроз јавну кампању у аутобусу, у директном контакту, грађани информишу о пројекту санације језера Палић и Лудаш, за који је Влада Немачке издвојила 6,5 милиона евра, каже Сњежана Митровић, руководилац Регионалног Архус центра.

Већ је било сличних акција, а у будућности ће их бити и више, јер је пројектом предвиђено пола милиона евра за едукативне мере, како грађана, тако и стручне јавности, објашњава Мишел Роман, саветник за санацију језера у предузећу „Парк Палић“.

Роман додаје да ће једноставан показатељ којим ће сваки грађанин моћи да процени успех пројекта бити прозирност воде – видљиви резултати  очекују се већ крајем 2019. године, а крајњи циљ је прозирност воде на минимум један метар.