Први састанак који је означио званичан почетак пројекта „Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш“ одржан је јуче у Градској кући. Надлежни су истакли да су веома задовољни припремним радњама које је у протеклом периоду обавио Град, нарочито поступком експропријације и условима који су обезбеђени за изградњу канализационе мреже.
„Посцх анд Партнерс“ из Аустрије, које је Министарство грађевинарства изабрало за консултанта на КфW пројекту, извршило је увид у документацију, и према речима директора ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање, Предрага Радивојевића, они су више него задовољни свиме што је у протеклом периоду урадио Град, што ће значајно смањити период за реализацију пројекта.
Консултанти су веома задовољни и што је комплетна пројектно – техничка документација за изградњу водоводне мреже у насељу Палић, као и потисног вода, завршена, а управо је та инвестиција и највећи део целокупног пројекта – чак 67 одсто средстава.
Следеће фазе пројекта су анализа рада пречистача и могућности за његово унапређење, као и садња зеленог појаса, односно изградња бициклистичке стазе око језера Палић, и излов рибе из језера.
Споразум између Града и немачке КфW банке која бесповратно даје чак 6,5 милиона евра за санацију језера Палић и Лудаш, потписан је крајем прошле године. Након доласка консултанта, предвиђено је да пројекат траје 36 месеци, али, тај рок ће бити значајно краћи, будући да је Град спремно дочекао њихов долазак.