Незадовољни радом царинских служби и спорим преласком границе, возачи камиона блокирали су „ипсилон крак“ све до кружног тока на Граничном прелазу „Келебија“.
Како прича један од камионџија, колоне од по шести и седам километара формирају се већ неколико недеља, због чега на прелазак границе чекају два и по до три дана.
„Убијају нас тиме у појам а нико не долази да види у каквим условима ми чекамо, нема тоалета, воде, хране. Сви живе од ових камиона, шта год да превозимо, а како то да радимо када три дана чекамо на граници. Дажбине се морају платити, порез, гориво, а како ја то да урадим, кад окренем свега два круга за месец дана,“ вели огорчено један од возача.
У протесту не учествују само возачи из Србије, већ из свих земаљау окружењу а и шире, од Турске, Грчке, Пољске, Хрватске, Бугарске, Словеније. Како поручују, проблем је првенствено с мађарске стране, али и с наше на уласку у земљу, због чега траже боље услове за прелазак.
„Тражимо убрзање овог система и побољшање услова за рад. Очекујемо од мађарских власти да уместо једног раде три шалтера и тако смање време чекања, да се убрза проток такође и на скенеру, нема потребе да се сваки пут камион задржава по пет минута. Са наше стране, нема потребе да смена траје сат времена, да се узимају подаци камиона, да се насумично иде на паузу,“ наводи Стефан из Новог Сада.
„Полиција нам је рекла да је већ неко послат да разговара да се убрза, али ми гледамо на камерама да колега који је пре сат и по времена ушао још увек на нашој ваги. Што значи да и даље све стоји. Рачунамо један дан за прелазак границе у одласку и повратку, али да је то три дана, то је стварно превише,“ надовезује се други возач.
Додају и да се неће склонити, док не дође неко из власти, како мађарске, тако и спрске, како би се пронашло адекватно решење. Из правца града, пролазак за путничке аутомобиле и аутобусе ка Граничном прелазу Келебија је неометан.