У организацији Завода за трансфузију крви Војводине и Црвеног крста Нови Бечеј данас је у просторијама Новог општинског удружења пензионера у Новом Бечеју одржана ванредна акција добровољног давања крви. У периоду године када су честе респираторне инфекције, истиче се да даваоци крви не смеју имати симптоме прехладе или грипа, да не смеју бити на антибиотској терапији и да морају бити доброг општег здравственог стања: Трудимо се, наравно, како на редовним акцијама, тако и на ванредним, да прикупимо што већи број јединица крви зато што су залихе увек смањене. Такође, следеће недеље чека нас државни празник и нерадан дан, па је то један технички ударац за наше залихе. Никада се не зна каква нас траума, несрећа или непогода може снаћи и зато је битно да имамо стабилне залихе, доста крви у резерви како бисмо помогли онима којима је у том моменту крв битна и спашава живот, поручила је др Неда Богдановић из Завода за трансфузију крви Војводине.


Свима онима који су се одазвали данашњој акцији биће бесплатно одрађене биохемијске анализе крви: Данас смо радили анализе биохемијских параметара свим даваоцима, као и комплетну крвну слику тако да, уколико се дешава нешто што не знамо и уколико имају неких проблема, дакле, ако неке од анализа нису у референтном опсегу на овај начин их можемо предупредити, објаснити о чему се ради и, наравно, увести неку одређену терапију ако је потребно. Често је то проблем са холестерлом, с тим липидним статусом који буде нарушен, тако да се надам да ћемо имати што мање посла у том смислу, а што више јединица крви, рекла је др Богдановић.


Анализе крви биће прослеђене Црвеном крсту, а ми ћемо то даље проследити даваоцима, уз коментар доктора на шта да обрате пажњу, ако за то буде било потребе, објаснила је секретарка Црвеног крста Нови Бечеј Дуња Свирчев Шељмеши: Овом приликом захвалила бих се нашим волонтерима, у овом случају сениоркама, које су у редовном саставу на нашим акцијама. Посебно се захваљујем и даваоцима који су се одазвали акцији, без обзира да ли су дали крв или не, зато што су самим доласком показали добру вољу и хуманост, такође, Новом општинском удружењу пензионера које нам увек уступи просторије и са којим имамо сарадњу на високом нивоу и, наравно, екипи Завода за трансфузију крви Војводине са којом вредно радимо.


До краја године биће одржане још 4 акције давања крви и то прве две у петак, 28. новембра, у Новом Милошеву, од 8.30 до 11 часова, а потом и у Бочару од 12 до 13 часова. Следи акција у Новом Бечеју 22. децембра и 29. децембра у Куману.